دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه، 8 مهر 1399
مشاوره روان درمانی در مرکز کلینیک توانبخشی و گفتار درمانی مهسا مقدم

مشاوره روان درمانی کودک 

لزوم مشاوره با مشاور کودک
لزوم مشاوره با مشاور کودک چقدر است ؟

اهمیت مشاوره کردن با مشاور کودک چیست ؟

چرا مشاوره تلفنی با گفتار درمان ؟

آیا مشاوره و روانشناسی  می تواند در تربیت کودک ما موثر باشد؟

 

مشاوره روان درمان کودک مرکز توانبخشی مهسا مقدم

 

نکته در هنگام مطالعه این مقاله اگر روی کلمات آبی کلیک کنید میتوانید اطلاعات بیشتری در آن زمینه ببینید

مشاوره روان درمانی کودک به طور کلی نیاز به مشورت کردن در برخی امور زندگی و تصمیم گرفتن در بعضی بخش های آن ، در وجود هر کسی بسته به شخصیت آن فرد ، شدت یا ضعف دارد . امروزه جایگاه خدمات مشاوره و اطلاع داشتن از امور روانشناختی درست همانند شناخت و اطلاع از امور جسمی اهمیت زیادی دارد . 

نیاز به مشورت کردن با مشاور
هر چه جلوتر میرویم چه از نظر زمانی و چه از نظر جایگاهمان در زندگی ، بیشتر به مشاوره و مشورت گرفتن از افراد متخصص احساس نیاز می کنیم . حالکودک و نوجوان در مسیر رشد بخاطر حساسیت هایی که در هر مرحله ی سنی دارند ، به دنبال آن نیاز های متفاوتی نیز خواهند داشت . از سوی دیگر پدر و مادر هم برنامه ها و انتظاراتی را از فرزندان خود دارند که گاها با رفتار ها و حساسیت های فرزندشان منطبق نیست .

اینجا برای هماهنگ سازی این برنامه ها و انتظارات و از طرف دیگر نیاز های کودک یا نوجوان به یک فرد متخصص احتیاج است که او کسی نیست جز مشاور کودک . در واقع اینجا لزوم مشاوره با مشاور کودک نمایان می شود . 

برخی از همین ناهماهنگی ها در برخورد و رفتار کودکان و اعمال برنامه های تربیتی والدین ممکن است در صورت تداوم در آینده مشکل ساز شده و اختلالاتی را به همین سادگی در کودکان بوجود بیاورد . پیشنهاد ما این است که در صورت مشاهده ی هرگونه مشکل بین خود و کودکتان در صورتی که موفق به حل کردن آن نشدید به مشاور کودک مراجعه کرده و به روش های کاربردی و علمی مشکل خود را حل نمایید . 

حل کردن مسائل مربوط به کودکان توسط مشاور کودک

 

مشاوره روان درمانی کودک مشاوره روان درمان کودک مرکز توانبخشی مهسا مقدم

 

مشاوره  روان درمانی کودک چیست؟

مشکلاتی که بسیاری از والدین به راحتی از کنار آن ها گذشته و برای درمان کودک ، امروز را به فردا می سپارند می تواند به سادگی توسط مشاور کودک حل شود . مشکلاتی که ممکن است ، از همان ابتدا یعنی از  تولد تا سه سالگی به وجود بیاید . با رشد کودک و در مراحل بالاتر مشکلات دیگری همچون : 

لجبازی کودک

پرخاشگری

اصرار به درخواصت خود

حرف های بی ادبی زدن

بد رفتاری

بیش فعالی

و به همین مراتب در موقع درس و مدرسه مشکلاتی که می تواند گریبانگیر کودک و والدین شود عبارتند از : مسائل مربوط به

مهد رفتن کودک

مشکلات تحصیلی

اختلال یاد گیری

مسائل مربوط به ADND

JVS ;,N; HC LNVSI

و محیط جدید و غیره و ذلک که در نهایت هم میرسد به مسائل مربوط به بلوق و افسردگی مقطعی کودکان و بالاتر که در حوصله ی این مقاله نمی گنجد .

 

درک لزوم مشاوره با مشاور کودک از همان ابتدا
مشاوره روان درمانی کودک اگر از همان ابتدا لزوم مشاوره را با مشاور کودک را در هر زمینه ای که پیش می آید احساس کرده و درک کنید هیچ کدام از این مسائل به وجود نمی آید . نهال را تا وقتی نهال است و انعطاف پذیر ، اگر مشکلی برایش پیش بیاید می توان به راحتی حل کرد ولی اگر تبدیل به درختی تنومند و سخت شود به سختی و شاید غیر ممکن باشد برایش کاری کرد .

مشاور کودک در چه زمینه ای انجام  میشود

مراجعان موضوعات و مشکلات متفاوتی در مورد کودکان خود بیان می کنند که گاه دلیل اصلی آن مشکل از نظر پدر و مادر پنهان است و نیاز به ریشه یابی توسط مشاور کودک دارد ؛ ولی به صورت کلی مشکلات مربوط به کودکان موارد زیر است :

اصرار بر خواسته خود
بیش فعالی
پرخاشگری
سوالات جنسی کودکان
دروغ گویی
زور گویی در محیط خانواده یا مدرسه
ترس
گریه و لجبازی
عدم تمرکز
خجالتی بودن
استرس و اضطراب
مشکلات ارتباطی با سایرین
و سایر موارد
لزومه مشاوره کودک
مشاوره روان درمانی کودک کودکی دوران شکل گیری شخصیت انسان است ؛ و آگاهی پدر و مادر از روش های صحیح و به روز تربیت و آموزش کودک ؛ در برخورد و رفتار مناسب با کودکشان تاثیر به سزایی دارد. والدین علاوه بر تامین و فراهم کردن شرایط رفاهی مناسب ، باید روش های صحیح تربیت ، تنبیه ، تشویق ، آموزش و … را برای شکل گیری شخصیت به کار گیرند. از آنجایی کهروانشناسی کودک  و پیچیدگی های مربوط به آن ، تخصصی ، ضروری و حساس است ، لزوم مشاوره با متخصص مشاوره کودک مشخص می‌شود.

سوالات متوالی مشاور کودک

علل و ریشه دروغ گویی ، زورگویی ، پرخاشگری ، لجبازی ، گریه کودکان چیست ؟
پاسخ صحیح به سوالات و کنجکاوی های جنسی کودکان چیست ؟
راه حل کم کردن حسادت کودک نسبت به خواهر و برادر کوچک تر چیست ؟
چگونه پدر و مادر می توانند الگو مناسبی برای کودکان باشند ؟
چگونه در برابر اصرار و گریه کودک برای رسیدن به خواسته اش رفتار کنیم ؟
آیا انرژی زیاد و شیطنت و فعالیت زیاد کودکان نشانه بیش فعالی است ؟
بهترین روش تنبیه و تشویق کودکان چیست ؟
بهترین زمان شروع آموزش فرزند (به عنوان مثال : آموزش زبان انگلیسی) چه موقع است ؟
نحوه برخورد صحیح با رفتار نامناسب کودک چیست ؟
چگونه فرزند خود را برای رفتن به مهدکودک یا مدرسه علاقه مند کنیم ؟
بازی ها ، داستان ها و قصه های مناسب سن کودک (دختر و پسر) چیست ؟
طلاق والدین چه تاثیری بر کودکان دارد ؟

 

مشاوره روان درمانی کودک مشاوره روان درمان کودک مرکز توانبخشی مهسا مقدم

 

تاثیر جملاتی مانند «دوستت ندارم» و «بچه بدی ای» چیست و چه پیامد هایی دارد ؟
شیوه های تربیتی متفاوت (پدر و مادر ، پدربزرگ و مادربزرگ مربیان مهدکودک و معلمان مدرسه) و عدم هماهنگی بین آن ها چه تاثیری بر کودک می‌گذارد ؟
بغضی زمینه هایی که مشاور کودک میتواند کمک کند
اوتیسم کودک
اتیسم کودک معمولا با نشان هایی ظاهر می شود که والدین بیشتر در رفتار آن ها می توانند به این موضوع پی ببرند. این کودکان در رفتار های عادی مانند سایر هم سن و سالانشان نیستند. با دیگران ارتباط برقرار نمی کنند. تمایلی به بازی ندارند و مدام کلمات را تکرار می کنند. والدین می توانند از طریق مشاوره تلفنی کودک مهارت های رفتاری و کلامی لازم را به فرزندان خود انتقال دهند و به آن ها در درمانشان کمک فوق العاده ای کنند.

بیش فعالی کودک
بیش فعالی کودکان  که نوعی اختلال روانی می باشد سبب نمایان شدن فعالیت های مداوم و برخی رفتار های غیرمنتظره در آن ها می شود. این کودکان بسیار پر جنب و جوش هستند و نشانی از آرامش در آن ها دیده نمی شود. مشاوره تلفنی کودک موجب افزایش سطح آگاهی والدین از بیش فعالی کودک و درکی درست از بیماریشان می شود. در نتیجه با تکنیک های مختلفی که روانشناس به آن ها می آموزد می توانند در درمان کودک خود نقش مهمی را ایفا نمایند.

سوالات جنسی کودکان
سوالات جنسی کودکان  یکی از مهم ترین مسائلیست که والدین نباید آن را بی اهمیت تلقی کرده و یا با داشتن این اندیشه که کودک سن کمی دارد به سوالاتش پاسخ ندهند. غفلت از این موضوع سبب می شود تا کودک پاسخ سوالات جنسی خود را به روش های غلط بدست آورد. مشاوره تلفنی کودک در این رابطه به والدین خواهد آموخت که چطور روند تربیت جنسی کودک را در مسیر درست هدایت کنند و پاسخگوی سوالات جنسی او باشند.

کمرویی و خجالت کودک
کمرویی و خجالتی بودن کودک  که سبب گوشه گیری کودک و ایجاد یک شخصیت منزوی در بزرگسالی در وی خواهد شد باید توسط والدین جدی گرفته شود. مشاوره تلفنی کودک به راحتی این امکان را در اختیار والدین خواهد گذاشت تا با کشف علت های کمرویی و خجالت کودک به او کمک کنند تا روابط بهتر و بیشتری را با اطرافیان و دوستان خود برقرار نماید.

پرخاشگری کودک
پرخاشگری کودک می تواند به علت های مختلفی از جمله رفتار نادرست والدین، اختلالات روانی کودک و یا حتی بیش فعالی در آن ها بروز کند. در این حالت نحوه یک برخورد صحیح و قابل کنترل در برابر کودک از اهمیت قابل توجهی برخوردار است که توسط والدین او باید صورت گیرد. آگاهی یافتن از نوع رفتار های درست تنها از طریق مشاوره تلفنی کودک و صحبت با یک روانشناس زبده و آگاه، امکان پذیر خواهد بود.

شب ادراری کودک
شب ادراری یکی از مشکلات شایع در کودکان بخصوص پسر بچه هاست که پس از سن پنج سالگی چندین بار در طول یک هفته مشاهده می شود. علاوه بر اینکه برای درمان این معضل در کودکان، باید به پزشک مراجعه نمود تا از لحاظ جسمی وضعیت او ارزیابی شود، مشاوره تلفنی کودک نیز می تواند با آموزش تکنیک های مناسب به والدین، به آن ها در نحوه برخورد صحیح و کمک به فرزندشان که در این وضعیت بغرنج قرار گرفته است و مسلما خود او نیز از این بابت رنجیده خاطر خواهد شد، 

 

 

بزرگترین کاردرمانی جسمی کودکان شرق تهران

77734456
778899813

گفتاردرمانی کاردرمانی(ذهنی و جسمی کودکان)
کلینیک کاردرمانى و گفتاردرمانى مهسا مقدم 

تلفن همراه: ٠٩٣٥٧٧٣٤٤٥٦

www.goftardarmaanii.ir

بزرگترین مرکز توانبخشى شرق تهرانپارس