دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه، 8 مهر 1399
گفتاردرمانی در مرکز کلینیک توانبخشی و گفتار درمانی مهسا مقدم

گفتار درمانی

گفتار درمانی یک نوع مداخله درمانی است که بر بهبود توانایی کودک در فهم و درک زبان و بیان کلمات تمرکز دارد. گفتار درمانگر فردی متخصص است که این خدمات را ارائه می دهد. ممکن است مشکل گفتاری کودک از طرف معلم و یا خود والدین شناسایی شود. اما چگونه می توانیم تشخیص دهیم کودک نیازمند گفتار درمانی است؟ مشکلات گفتاری بیشتر در کودکان شایع است، اما این اختلالات در بزرگسالان نیز مشاهده می شود. خدمات گفتار درمانی برای هر سنی قابل ارائه است. 

 

مشاوره کاردرمانی کودک مشاوره روان درمان کودک مرکز توانبخشی مهسا مقدم

گفتار درمانی


گفتار درمانی روشی است که با استفاده از تمرین های مختلف بالینی به درمان و بهبود مشکلات مربوط به زبان و گفتار می پردازد. اختلال یاد گیری و اختلالات زبانی مشکلاتی هستند که نیاز به گفتار درمانی دارند. مشکلات گفتاری ممکن است ناشی از مشکلات دیگری غیر از اختلالات گفتاری و زبانی باشد. لکنت زبان رایج ترین مشکل گفتاری است که به گفتار درمانینیاز دارد. با توجه به گستردگی زیاد اختلالاتی که به گفتار درمانی نیاز دارند، روش ها و تمرینات مورد استفاده برای هر فرد نسبت به فرد دیگر می تواند بسیار متفاوت باشد.  

 

مشاوره کاردرمانی کودک مشاوره روان درمان کودک مرکز توانبخشی مهسا مقدم

 

 کدام مشکلات نیاز به گفتار درمان دارد

گفتار درمانی برای درمان مشکلاتی که در ذیل آمده است بیشتری فعالیت را دارد:

اختلالات گفتاری از جمله لکنت زبان و مشکلات تلفظ
اختلالات زبانی از جمله مشکل در فهم و استفاده از زبان
مشکل زبانی ناشی از آسیب مغزی
مشکل گفتاری ناشی از اتیسم
کم توانی تکلم ناشی از مشکل شنوایی
مشکلات مادرزادی در شکل و قدرت ماهیچه های زبان و دهان مثل لب شکری
مشکلات تنفسی
مشکل در بلع
افراد دارا اختلال عصبی رشدی
  ایا کودکان شما به گفتار درمان نیاز دارند

 

کاردرمانی کودک مشاوره روان درمان کودک مرکز توانبخشی مهسا مقدم

 

گاهی والدین یک کودک به دلیل نگرانی های بی مورد خود به مراکز گفتار درمانی مراجعه می کنند. در حالی که واقعا کودک آن ها هنوز فرصت کافی برای رشد و تکمیل زبان دارد. اما اگر کودک شما تنها برخی از مهارت های زبان را فرا گرفته و یا گفتار او متناسب با سن اش نیست، احتمالا نیاز به دوره گفتار درمانی خواهد داشت.

به طور مثال ممکن است کودکی در تلفظ آواها و تشکیل جملات مشکلی نداشته باشد، اما در کاربرد آن جملات در موقعیت های اجتماعی دچار مشکل باشد. بهتر است گفتار درمانی را از سنین پایین تر آغاز کنید. برای سنین بالاتر هم گفتار درمانی می تواند انجام شود اما با توجه به کامل شدن یادگیری زبان سرعت پیشرفت درمان به نسبت کمتر خواهد بود. در سنین پایین بسیاری از موارد درمانی آموزشی است اما با تکمیل یادگیری در سنین بالاتر نیاز به تغییر آموخته های قبلی وجود دارد که زمان بیشتری طلب می کند.

گفتار درمانی چیست؟


لازم است توجه کنید که با توجه به گستردگی اختلالاتی که نیاز به گفتار درمانی دارند و تخصصی بودن درمان ها، این روش ها حتما باید توسط متخصص تجویز و اجرا شوند. روش های گفتار درمانی غالبا به صورت فردی برای هر کودک اجرا می شوند. در ادامه به برخی از تکنیک های اشاره کرده ایم:

مداخله زبانی

با استفاده از بازی با کلمات، تصاویر، کتاب ها و اسباب بازی، یا تکرار الگوهای ارائه شده از سوی درمانگر توسط کودک، مهارت های زبانی کودک تقویت می شود.

تمرین های تمرکز

درمانگر به کودک کمک می کند تلفظ آواها را در واژگانی که نیاز به اصلاح دارند به شیوه صحیح تغییر دهد. این کار معمولا از طریق بازی هایی انجام می شود که بسته به سن کودک و مشکل او متغیر است. طی این شیوه ازگفتار درمانی کودک می آموزد که حرکت زبان، دهان و لب ها برای تولید یک آوای خاص باید چگونه باشد و با تکرار آن طی بازی می آموزد که در صحبت کردن از آن استفاده کند.

 

کاردرمانی کودک مشاوره روان درمان کودک مرکز توانبخشی مهسا مقدم

 

تمیرین های دهانی

ماساژ صورت، تمرینات مخصوص زبان، لب و فک، و استفاده از مواد غذایی با بافت ویژه از تمریناتی است که در این شیوه استفاده می شود.

تمیرین های در منزل

در اغلب موارد درمانگر برنامه ای نیز برای کار در منزل ارائه می دهد. این تمرینات برای کمک به فرایند گفتاردرمانی ضروری است و لازم است توسط والدین کودک در منزل پیگیری شوند.

 

کاردرمانی کودک مشاوره روان درمان کودک مرکز توانبخشی مهسا مقدم

 

نقش والدین

کودکانی که در کنار گفتاردرمانی از توجه و کمک والدین نیز بهره مند می شوند فرایند درمان سریع تر و مؤثرتری را طی می کنند. والدین در زمینه اجرای تمرینات تجویز شده در منزل و رابطه با درمانگر جهت نظارت بر پایایی اثر درمان خارج از جلسات نقش مهمی را ایفا می کنند. درک مشکل کودک و صبوری در برابر خطاهای گفتاری و زبانی کودک نیز چیزی است که از والدین و اطرافیان انتظار می رود. مشاور کودک به والدین برای تشخیص به هنگام و اتخاذ یک درمان مناسب یاری می رساند

 

 

بزرگترین کاردرمانی جسمی کودکان شرق تهران

77734456
778899813

گفتاردرمانی کاردرمانی(ذهنی و جسمی کودکان)
کلینیک کاردرمانى و گفتاردرمانى مهسا مقدم 

تلفن همراه: ٠٩٣٥٧٧٣٤٤٥٦

www.goftardarmaanii.ir

بزرگترین مرکز توانبخشى شرق تهرانپارس