دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه، 8 مهر 1399
کاردرمانی ذهنی در مرکز کلینیک توانبخشی و گفتار درمانی مهسا مقدم

 کاردرمانی ذهنی

 

کاردرمانی ذهنی کاردرمانی ذهنی با در نظر گرفتن رابطه بین ذهن و جسم ، ذهن و حرکت ، ذهن و گفتار ،ذهن و یادگیری، یک سری برنامه ریزی های یکپارچه دررابطه با توانایی های زیر را در کودکان بکار می گیرد : ضعف body image ،ضعف مهارت های fine ، ضعف مهارت های حرکتی که مربوط به یکپارچگی حسی و حرکتی می باشد.مشکل در سیستم وستیبولار (ترس از ارتفاع و…….) ، اختلالات درک بینایی-فضایی فقدان وضعف د رمهارت های ترسیمی ،اختلالات حسی، مشکلات مخچه ای و کلیه ی ناتوانایی های ذهنی کودک و خانواده را راهنمایی می کند.

کاردرمانی ذهنی مرکز کلینیک کاردرمانی توانبخشی و گفتاردرمانی مهسا مقدم

 

کودکانی که به این حیطه از کاردرمانی نیازمندند شامل: PDD بالاخص اتیسم ،اختلال رفتاری ، اختلال یادگیری ، اختلال توجه و تمرکز ،مشکلات حافظه ،مشکلات نوشتاری،کودکان با تاخیر رشدی ،کودکان با مشکلات درکی شناختی ، کودکان کلامزی ، کودکان مخچه ایکودکان ADHD ، کودکان با مشکلات بینایی -شنیداری. کاردرمانی ذهنی با در نظر گرفتن رابطه بین ذهن و جسم ، ذهن و حرکت ، ذهن و گفتار ،ذهن و یادگیری، یک سری برنامه ریزی های یکپارچه دررابطه با توانایی های زیر را در کودکان بکار می گیرد : ضعف body image ،ضعف مهارت های fine ، ضعف مهارت های حرکتی که مربوط به یکپارچگی حسی و حرکتی می باشد.

 

 

مشکل در سیستم وستیبولار (ترس از ارتفاع و…….) ، اختلالات درک بینایی-فضایی فقدان وضعف د رمهارت های ترسیمی ،اختلالات حسی، مشکلات مخچه ای و کلیه ی ناتوانایی های ذهنی کودک و خانواده را راهنمایی می کند.کودکانی که به این حیطه از کاردرمانی نیازمندند شامل: PDD بالاخص اتیسم ،اختلال رفتاری ، اختلال یادگیری ، اختلال توجه و تمرکز ،مشکلات حافظه ،مشکلات نوشتاری،کودکان با تاخیر رشدی ،کودکان با مشکلات درکی شناختی ، کودکان کلامزی ، کودکان مخچه ایکودکان ADHD ، کودکان با مشکلات بینایی -شنیداری کاردرمانی ذهنی با استفاده از تکنیک های درمانی ،تکنیک های رفتاری،بازی درمانی ، حرکت درمانی ، اتاق تاریک و………. مشکلات این کودکان را تا حد امکان برطرف می سازد.

 

کاردرمانی ذهنی مرکز کلینیک کاردرمانی توانبخشی و گفتاردرمانی مهسا مقدم

 

کاردرمانی ذهنی چیست؟

 

کاردرمانی در بیماران روان شامل کودکانی می باشد که مشکلات رفتاری ، فوبیا یا ترس شدید ، مشکلات ارتباطی ، اجتماعی ، مشکلات اضطرابی و افسردگی ، پرخاشگری ، اسکیزوفرن کودکی ، وسواس ضد اجتماعی و هذیان و بیقراری می باشند.ا توجه به ارزش کار گروهی در کنار کاردرمانی حضور روانشناس کودک که مسائل آموزش به کودک را به عهده می گیرد ضروری است. در بخش آموزش در واقع کودکان با مفاهیم رنگ ها ، میوه ها،حیوانات ،مشاغل و…آشنا می شوند.

 

کاردرمانی ذهنی مرکز کلینیک کاردرمانی توانبخشی و گفتاردرمانی مهسا مقدم

 

كار درمانی در اين زمينه بسته به ميزان بهره هوشی و توانائيهای كودك خدمات درمانی زير را ارائه ميدهد: تمرين مهارتهای حركتی Fine و gross بهبود تعادل آموزش مفاهيم كلی و مفاهيم شناختی و دركی آموزش مهارت های روزمره زندگی (ADL) آموزش مهارت های اجتماعی تقويت توجه و تمركز افزايش تحمل كاری و دستور پذيری کاردرمانگر هر چیزی را که مانع انجام فعالیت های طبیعی شخص باشد تغییر میدهد. وی در محیط زندگی و کار فرد تغییراتی میدهد تا وی بهتر بتواند زندگی کند. در نوع کار شخص تغییراتی میدهد تا بهتر بتواند از عهده وظایف محوله خود برآید. ابزارهای خاصی به فرد میدهد تا وی با کمک آنها بتواند بهتر کارهایش را انجام دهد و مهارت های فرد را در انجام فعالیت هایش افزایش میدهد.

 

 

 

اختلال کم توجهی و بیش فعالی

 

سروش از همان موقع نوزادی مادرش را عصبی می کرد. او کودکی زود رنجی بود و پیش بینی وضعیت یا اداره کردن او مشکل بود. مادر سروش بیاد می آورد که سروش قبل از اینکه راه برود، می دوید، و دائما در حال جنب و جوش بود.

یک بار که سروش مسموم شده بود به دلیل حوادث مکرری که برایش پیش آمده بود در بخش اورژانس همه او را می شناختند.

به هر حال مشکل از جایی شروع شد که سروش وارد مدرسه شد. گوش دادن به معلم و ادامه دادن تکالیف برای او دشوار بود.

مثلا قبل از اینکه معلم سوالش را تمام کند، دستش را بالا می برد، در حالی که هیچ گاه پاسخ آن را نمی دانست. سروش همیشه، بویژه در کلاس های منظم، در حال حرکت بود. دوستان سروش همیشه از این که او هر کاری که دلش بخواهد انجام میدهد، گله میکردند.

اختلال کم توجهی و بیش فعالی

اختلال کم توجهی و بیش فعالی از شایع ترین اختلال های روانی است که در کودکان تشخیص داده می شود.

افراد مبتلا به ADHD به طور مشخص نشانه هایی را ظاهر می سازند کخ می توان انها را به عنوان نشانه های مربوط به فقدان توجه، نشانه های مربوط به بیش فعالی و تکانشگری یا ترکیب آنها گروه بندی کرد.

نشانه های بی توجهی که در کودکان مبتلا به ADHD دیده می شوند، شامل خطا های ناشی از بی دقتی و بی نظم و ترتیب بودن هستند. این کودکان در گوش دادن به حرف های دیگران، پیروی از دستورالعمل ها یا انجام دادن تکالیف با مشکل مواجه هستند.

آنان غالبا از انجام دادن تکالیفی که نیاز به توجه طولانی دارند پرهیز می کنند، فراموشکار هستند و در طی انجام فعالیت ها به آسانی دچار حواس پرتی می شوند.

ویژگی های بیش فعالی و تکانشگری

ویژگی های بیش فعالی و تکانشگری مشتمل بر خستگی ناپذیری، نا آرامی و دخالت در کار دیگران می باشند. کودکانی که دارای این نشانه های ADHD هستند می خواهند با وارد کردن خود در مکالمات دیگران، خارج از نوبت صحبت کنند و نظرات خود را در یک حالت نامناسب بیان می کنند آنان نمی توانند صبر و حوصله به خرج دهند و یا بی سر و صدا بازی کنند.

یادمان باشه که شیطنت و بازیگوشی در حد طبیعی در کودکان نشانه ی سلامتی در آن هاست.

 

Image result for ‫عکس کودکان بیش فعال‬‎

بزرگترین کاردرمانی جسمی کودکان شرق تهران

77734456
778899813

گفتاردرمانی کاردرمانی(ذهنی و جسمی کودکان)
کلینیک کاردرمانى و گفتاردرمانى مهسا مقدم 

تلفن همراه: ٠٩٣٥٧٧٣٤٤٥٦

www.goftardarmaanii.ir

بزرگترین مرکز توانبخشى شرق تهرانپارس