دات نت نیوک
ﺳﻪشنبه، 8 مهر 1399
کلینیک گفتار درمانی

کلینیک گفتار درمانی

کلینیک گفتار درمانی گفتار درمانی یا آسیب‌شناسی گفتار و زبان رشته‌ای از علوم توانبخشی است که به بررسی ماهیت انواع اختلالات گفتار و زبان و نیز روشهای تشخیص و درمان این اختلالات می‌پردازد. عده‌ای ارزیابی و تشخیص اختلال در بلع را نیز در حیطه تخصص متخصصان گفتار درمانی می‌دانند.

 

مرکزتوانبخشی مهسا مقدم کلینیک گفتار درمانی

 


کلینیک گفتار درمانی زبان از دو بخش درکی comprehensive و بیانی expressive تشکیل شده و گفتار دارای چهار قسمت می‌باشد که عبارتند از: تولید articulation، روانی fluency، صوت voice و تشدید resonance. گفتار درمانگران به درمان کودکانی می‌پردازند که در فراگیری زبان مادری یا استفاده صحیح از گفتار دچار مشکل هستند و نیز بزرگسالانی که به دلیلی، توانایی گفتاری خود را از دست داده‌اند.
این متخصصین در طول دوران تحصیل با آناتومی و فیزیولوژی اندام گفتار و نیز مباحث زبانشناسی و روانشناسی آشنا می‌شوند. به همین جهت گفتار درمانی  یک رشته بین رشته ای به حساب می‌آید.

 

مرکزتوانبخشی مهسا مقدم کلینیک گفتار درمانی


کلینیک گفتار درمانی در موارد زیر مراجعه به یک گفتار درمانگر الزامی است: ۱- تاخیر در شروع گفتار در کودکان ۲- اشکال در تلفظ اصوات گفتاری ۳-عدم برقراری ارتباط کلامی یا غیر کلامی از سوی کودک ۴-کم شنوایی یا ناشنوایی ۵-اشکال در درک کلام ۶-اختلال در بلع ۷-در صورت تشخیص بروز هر یک از اختلالات فلج مغزی، اوتیسم، اختلال یادگیری
در ایران رشته تحصیلی گفتار درمانی از زیرگروه‌های رشته‌های علوم پزشکی محسوب می‌گردد و در دانشگاه‌های علوم پزشکی تدریس می‌شود. در حال حاضر پس از مقطع کارشناسی امکان ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز به طور ناپیوسته وجود دارد.

گفتار درمانی  به چه معناست؟

در کل می توان گفت گفتار درمانی  به معنی توانبخشی است که در سبب آسیب شناسی اختلالات مربوط به زبان گفتار انجام می شود

 

کلینیک گفتار درمانی چیست؟

گفتار درمانی

کلینیک گفتار درمانی بخش بسیار مهمی در ارتباط با دیگران است. اختلال گفتار ممکن است در بزرگسالان نیز ایجاد شود و یا ممکن است از همان کودکی با آن ها همراه باشد. در سنین بزرگسالی به دلیل اینکه افراد برای کسب و کار خود آماده می شوند مهم است که مشکل گفتاری نداشته باشند.

گفتار درمانی یکی از شاخه های رشته علوم پزشکی است که متخصص آن را با نام آسیب شناس گفتار و گفتار درمانگر میشناسیم.  گفتار درمانی به بررسی اختلالات گفتاری و زبانی می پردازد. گفتار درمانی طیف گسترده ای دارد به همین دلیل روش های گفتار درمانی برای هر فردی متفاوت خواهد بود و نمی توان یک برنامه کلی را تحت عنوان تکنیک های گفتار درمانی به تمام مراجعه کنندگان داد.

 

مرکزتوانبخشی مهسا مقدم کلینیک گفتار درمانی

 

کلینیک گفتار درمانی برای گفتار درمانی عجله نکنید به کودک خود فرصت دهید تا مهارت های گفتاری خود را بهبود بخشد. والدین باید زمانی که به کودک خود کمک می کنند تا مهارت های صحبت کردن را یاد بگیرند، صبور و مثبت نگر نیز باشند. زمانی که والدین با کودک همدردی می کنند حس اعتماد به نفس را در کودک بالا می برند.

 

 

کلینیک گفتار درمانی همانطور که در بالا گفتیم گفتار درمانی به ارزیابی و درمان اختلالات گفتار و زبان در فرد می پردازد و تنها کسی که می تواند در این زمینه کمک کند یک متخصص گفتار درمانی یا گفتار درمانگر است. اگر در کودک خود متوجه یک سری مشکلات گفتاری شدید باید به یک کلینیک گفتار درمانی یا یک متخصص گفتار درمانی مراجعه کنید تا شدت مشکل کودک شما را تشخیص دهد و یک برنامه درمانی برای شما طراحی کنند.